grace_jones4_velika.jpg

Zidove tvrđave Punta Christo kod Pule i ovog će ljeta tresti zvuci elektronske glazbe. I ne samo štinjanske tvrđave, već i pulskog amfiteatra u kojem će se ponovo održati koncerti otvorenja Dimensions i Outlook festivala. Nakon prošlogodinjeg rasprodanog nastupa Massive Attacka, organizatori Dimensionsa dovode novu veliku zvijezdu zbog koje će se već prema prvim reakcijama ponovo tražti karta više. Festival će 30. kolovoza otvoriti Grace Jones, glazbena i modna ikona na sceni već 40 godina. Prije nekoliko godina govorkalo se da bi mogla nastupiti u pulskoj Areni, no ta je prilika propala, a upravo u drevnom amfiteatru imat će svoj prvi nastup u Hrvatskoj, i to upravo u sklopu Dimensionsa.

Ova rođena Jamajčanka karijeru je počela kao supermodel u New Yorku, a potom i u Parizu. No, manekenski posao joj je dosadio i davne 1977. baca se u glazbene vode albumom “Portfolio”. Počevši kao disco pjevačica, kasnije se okušala i u brojnim drugim žanrovima poput funka, soula, r'n'b-a, reggaea, electra i new wavea, a zvjezdane visine dosegnula je 80-ih albumima “Warm Leatherette”, “Nightclubbing” i “Slave to the Rhythm”.  

Lista glazbenika i producenata s kojima je surađivala je impresivna, no svoje kolaboracije je pomno birala. Iako je bila inspiracija mnogima, pa tako i Lady Gagi, glatko je odbila njezinu ponudu o suradnji, U jednom intervjuu izjavila je kako pristaje na suradnju jedino ako u tome vidi inspiraciju i razmjenu ideja što s Gagom nije bio slučaj. Ne zanimaju je ni Rihanna ni Miley Cyrus, dok je kao inspiraciju među glazbenicama iznenađujuće spomenula Adele.

Njezin izgled odveo ju je i u filmske vode, no tamo nije bila baš omiljena. Za snimanja “Conana razarača” Arnold Schwarzenegger potužio se da je vrlo teška, a nije ju volio ni Roger Moore kojem je pokvarila snimanje njegovog posljednjeg filma o Jamesu Bondu - “A View To A Kill”.  U tom filmu svoju je prvu ulogu imao Gracein tadašnji dečko Dolph Lundgren, a manje je poznato da mu je upravo ona sredila taj angažman. Četverogodišnju vezu počeli su u Sidneyu gdje je tada anonimni Dolph studirao kemiju te radio kao izbacivač u noćnom klubu.

Odgojena u duhu Pentekostalne crkve, Grace se ipak kasnije odala divljem životu. Osim brijanja po klubovima, u New Yorku je zarađivala kao go go plesačica, živjela je u hipi komunama te gutala tripove, posebno s Hells Angelsima s kojima se voljela družiti. Kasnije je izjavila kako je LSD imao veliku ulogu u njezinom emocionalnom razvoju, ističući kako je za nju to bila dobra mentalna vježba. Nestašna je bila i u Parizu gdje je kasnih 70-ih dijelila stan s tadašnjim kolegicama modelima Jerry Hall i Jessicom Lange. Priča kaže da se na jednoj zabavi prepunoj francuskih političara pojavila odjevena samo u ogrlicu od kostiju. Grace se nije libila skinuti ni pred kamerama – ona i Dolph Lundgren pozirali su goli za Playboy. Nisu svi blagonaklono gledali na njezinu golotinju. U Disneylandu na Floridi doživotno joj je zabranjen ulazak, jer je ondje tijekom nastupa pokazala sise.

No, Grace Jones se nikad nije trebala sramiti ni sisa, ni stasa, ni glasa. Uvijek besprijekornog fizičkog izgleda, na pozornicu je svojim ekstravagantnim stylingom donosila glamour. Imidž androginog aliena osmislio joj je nekadašnji partner i suradnik, fotograf Jean-Paul Goude. Takav je izgled savršeno pristajao uz njezin gotovo muževni kontraalt, inače najdublji ženski glas, iz kojeg se bez problema prebacuje u visine soprana.

Svoj sjajan raspon glasa pokazat će i u Areni, a upućeni kažu kako je, premda već u 69-oj godini, i dalje u formi. Iako je čak 19 godina mirovala, na scenu se vratila 2009. albumom “Hurricane” i otad ne prestaje nastupati, i to originalno i energično kao na početku karijere. Stoga i ovdje možemo očekivati glamoruzan i ekscentričan  izgled uz hitove poput “Libertango”, “My Jamaican Guy”, “Slave to The Rhythm”, “Pull Up to the Bumper” i “La Vie en Rose”.

Otvorenje Dimensionsa uveličat će live nastupom i predvodnici berlinske scene, elektronski super-bend Moderat, trojac kojeg čine članovi Modeselektora i Apparat. Na tragu prošlogodišnjeg koncerta u Areni kojeg je spektakularno otvorio trenutno možda i najcjenjeniji jazz glazbenik Kamasi Washington bit će i nastup eksperimentalnog jazz benda Yussef Kammaal te bubnjara i kompozitora Mosesa Boyda.

Dimensions tim od 31. kolovoza do 3. rujna i na tvrđavi sprema kvalitetan program kojeg čini kombinacija snova; od lokalnih legendi do međunarodno cijenjenih umjetnika. U svom šestom izdanju Dimensions će tako po prvi put ugostiti jednog od utemeljitelja techno glazbe, Jeffa Millsa. Još jedno kultno američko techno ime, Theo Parrish, u Pulu donosi zvuk Chicaga. Stalni gost Berghain kluba, Marcel Dettmann, vraća se u svom poznatom techno stilu. Floating Points nastupa čak dva puta na festivalu; s posebnim live showom koji je putovanje kroz njegovu produkciju te s eklektičnim i ekspanzivnim DJ setom. Bez sumnje, jedan od vrhunaca festivala bit će nastup slavnog funk benda iz 70-tih, Cymande, koji će u punom sastavu svirati klasike. Tu je i multi-instrumentalist i gospodar funka Shuggie Otis, te zagonetni reper iz Gane - Ata Kak.

Dimensions festival je sinonim za najrespektabilnija imena house i techno scene. Na mračnijem kraju zvučnog spektra tu su techno zvijezda Nina Kraviz i nova nada Helena Hauff, koja je zacementirala svoje mjesto kao jedna od predvodnika underground scene. Progresivne setove spremaju Dan Snaith poznat kao Caribou i Daphni, te Joy Orbison i Hessle Audio tim. Cijenjeni selektor i producent Levon Vincent donijet će izbor deep housea, dok Tama Sumo i Lakuti čine savršen DJ tim s B2B setom. Njima se pridružuju ovisnik o vinilima i čikaška zvijezda Sadar Bahar, Antal i londonska potpora Horse Meat Disco te rezident berlinskog Club Der Visionaere, Binh. Poseban će biti i nastup Nickyja Siana, rezidenta legendarnog newyorškog kluba Studio 54.

Nastupa uživo na 6. Dimensions festivalu bit će u izobilju, kao primjerice nastup rijetko viđenog njemačkog dua Dopplereffekt, cijenjenog talijanskog soundtrack glazbenika Alexandra Robotnicka i ambijentalnog dvojca Demdike Stare. Publika će imati priliku vidjeti neo-soul legendu Amp Fiddlera, a Romare s Ninja Tune etikete će spojiti funk i world glazbu. Zanimljiv nastup sprema skladatelj i synth entuzijast Kaitlyn Aurelia, a potpuno nov pogled na bubnjeve donosi Moses Boyd. Jazz, funk i world glazbeni pravci ključni su dio Dimensions popisa, a to ni ove godine neće biti iznimka. Yussef Kamaal  jazz trio, koji nastupa na otvorenju i na tvrđavi upoznat će nas sa snenom stranom jazza, Moko Shibata aka Powder s world music scenom, a DJ Okapi sve će začiniti afro ritmovima.