novi_sad.jpg

Novi Sad za vrijeme Exita nudi i druge sadržaje i vrijedi ga posjetiti u svako doba. Ima se gdje dobro jesti i piti, a postoje kafići klubovi u kojima je vrhunska zabava zagarantirana

Kada se u razgovoru sa prijateljima dotaknemo teme Novog Sada,  obično se podelimo u tabore. Jedni ga besomučno kritikuju, napadaju i ono što je dobro u njemu,  dok ga drugi naoružani lokal patriotizmom brane, često i ono što se ne može odbraniti. Najčešće se nalazim na strani napadača, možda zato što volim grad u kome živim, pa zato ukazujem na njegove slabosti, a možda sam samo nezadovoljni probisvet koji ga ne ceni dovoljno. Kako bilo, Novi Sad je moj grad, rođen sam i živim u njemu već trideset i sedam godina i ovo su neki meni interesantni momenti koji čine ovaj grad.  
Ako se kao stranac nađete u Novom Sadu, ovo su stvari koje bih voleo da vidite.

Krećemo od Petrovaradinske tvrđave, svakako najimpozantnije građevine na ovom delu toka reke Dunav. Pravljena je  skoro 200 godina godina i svedočanstvo je jednog minulog vremena . Projektovao je isti čovek koji je nažvrljao i planove za Versaj…bla…bla…kao vezivno tkivo korišćena su prava kokošija  jaja…bla,bla…ima tu još mnogo suvoparnih informacija vezanih za tvrđavu koju ćete pronaći u turističkom vodiču. Saznaćete i za festival “Exit”koji se početkom jula odigrava u Novom Sadu već više od decenije unazad. Ovo je možda i najbolji trenutak da se planski poseti naš grad jer je Exit izuzetno dobro organizovan, a nedavno je i proglašen za najbolji evropski festival. Svake godine se tu sjati veliki broj stranaca (Britanaca). Lepo se provedu,  ostave dosta novca i potpomognu posrnulu gradsku privredu. Kako i neće kada mogu da popiju pivo za nešto više od jednog evra. Savet br. 1: Čuvajte se divljih(lažnih) taksista…deru za vreme festivala.  

Središte grada s katedralom
Središte grada s katedralom
Sledeća destinacija je centar grada sa katedralom, crkvom i dunavskim parkom. Obićićete ga za kratko vreme u prijatnoj šetnji. Ako ste bili u Osijeku, primetićete sličnost sa strogim centrom grada, pošto izgleda isto kao i drugi gradovi kojima je Marija Terezija svojevremeno krojila kapu i arhitekturu. Dunavskom ulicom možete lagano prošetati do istoimenog parka. Tamo ćete verovatno sresti vremešne turiste, bake i deke iz Nemačke i Austrije koji Dunavom organizovano u turističkim turama dolaze u Novi Sad. Dunavski park je poznat i po tome što tamo žive labudovi Isa i Bisa, ponos grada. Možete ih nahraniti, ali sa bezbedne udaljenosti, jer su labudovi opasni i mogu vas ubiti jednim udarcem noge. Ustvari, to važi samo za žirafe, ali mi volimo da zasolimo priču, u protivnom ko bi išao da gleda dva labuda u ograđenom jezercetu u kojem dominiraju konjače?

Vreme je za osveženje u vidu sladoleda  kod Šeherezade,  mestu gde ćete u Novom Sadu pojesti najbolji sladoled napravljen po tajnoj recepturi koju ne poznaje niko osim vlasnika poslalstičarnice. Originalni recept čuva se u istom sefu u kojem je pohranjen i  recept za pravljenje coca-cole.

Vlasnik nije đavo, ali pravi đavolski dobar sladoled. Ako u naš grad dođete iz Pirota, onda ćete otkriti da mu je i cena đavolska. Primera radi kugla sladoleda u Pirotu košta 10 dinara, a u Novom Sadu pet puta skuplje.  Ako vam je ozbiljnije opao nivo šećera u krvi, preporučujem da posetite najstariju poslastičarnicu u gradu  “Carigrad”.  Mladen Urdarević, novosadski glazbenik (Ragman), radijski voditelj, scenarist popularnog humoristicnog TV showa "Državni posao", dobitnik godišnje nagrade Nezavisnog društva novinara Vojvodine za 2013.

 

Tamo se toči najbolja boza (piće napravljeno od kukuruznog brašna, šećera, limunovog soka i tajnog sastojka), a kada se pomeša sa šampitom doživite prijatni šećerni udar. Koja iz Discipline Kichme je navodno lud za ovom kombinacijom. Nedaleko od Šeherezade je i popularna ulica Laze Telečkog  u strogom centru grada uvek prepuna mladog  sveta, tamo ćete naći klopu i zabavu mainstream tipa, a u sitne sate cover bendove koji obrađuju Azru, Dugme i Peperse…na kraju negde izbiju i narodnjaci…kažu da ima ljudi koji i to vole, pa eto. Može se i dobro pojesti ako volite girose, ali ako volite malko drugačiju zabavu  predlažem sledeće lokale:

U Dublinu je atmosfera uvijek opuštena
U Dublinu je atmosfera uvijek opuštena
Café Dublin, Štrosmajerova 5. Petrovaradin. Kad se vraćate sa Petrovaradinske tvrđave obavezno overite ovaj lokal podrumskog tipa smešten u podgrađu fotifikacije. Stalna temperature od dvadesetak stepeni, mobilni ne 'vata niti jednu crticu signala, mušterija nikada nije u pravu. Pravo mesto boemskog tipa, srdačan gazda, bilijar sto i televizor za gledanje fudbala i koncerata. Mesto sa dušom.
Cafe Grafitti, Kosovska 21A, Novi Sad. Za sve ljubitelje garage/beat/psychodelic/power pop-a. Sjajno ukrašeno mesto na kojem ćete i u ponedeljak u 9.00h izjutra čuti Fuzztones ili Baby Woodrose, a vikendi su poslastice za ljubitelje vinila. Sve u svemu lokal kao bombona!

Quarter je najbolje mjesto za koncerte
Quarter je najbolje mjesto za koncerte
Za ljubitelje nezavisne scene i svirke preporučujemo prostore prostore sa koncertnim aktivnostima. Krenućemo od surovog panka:
Društveni Centar- nalazi se u Kinskoj Četrvrti, moguće je do njega doći i šetalištem uz Dunav. Leglo nezavisne scene. Pravo pank-hard core stecište. Srdačni ljudi levo orijetisani . Ulaz na gig  je uvek u obliku donacije…support the scene! Nedaleko od njega je i veći klub
Quarter. Prima oko 1000 ljudi, po potrebi smanjuje prostor i radi i manje svirke. Dobro mesto za pogledati bend. Na kraju ne smemo zaboraviti i omaldinski klub CK13( Vojvode Bojovića 13). Odlilčan klub, prima stotinjak ljudi, može i više kad zatreba. Sajajn zvuk, svetlo, bina, najbolji uslovi za sviranje. Organizuju i druge sadržaje: projekcije filmova, tribune, veganske večere i slične stvari.  Savet “malim” bendovima:  obavezno pribavite lokalnu podršku, jer Novosađani retko posećuju nastupe bendova o kojima nisu ništa čuli.

Nezaboravni sendviči u Kukuriku
Nezaboravni sendviči u Kukuriku
Do sada ste već ogladneli i preporučujem da se jede u nekom od kioska brze hrane. Index sendvič je svakako stvar koju treba da probate pošto je to novosadski brend. Za one koji vole nešto jače preporučujem “Kukuriku” u Despota Stefana i njihovu pileću džigericu grilovanu u lepinji koju peku pred vama…uh…mljac…slurp!  Posle toga ćete zaspati snom pravednika. Eto, sasvim dosta za jedan vikend. Nedeljom obiđite i muzeje i galerije, jer Novi Sad ih ima, majke mi…